^Powrót na góre

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


AKTUALNOŚCI

OGŁOSZENIA

CIEKAWOSTKI

ZDJĘCIA

JELNA.EU

{phocagallery view=category|categoryid=62|imageid=1436|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|float=right|displayimgrating=0}W dniu 9 września br. Zespół Wokalny i Taneczny Stowarzyszenia „Złoty Potok”, na zaproszenie przez Prezesa Związku Polaków w Rumunii Pana Gerwazego Longhera gościły na dożynkach polonijnych w Rumunii. Odbyły się one w Nowym Sołońcu na Bukowinie w ramach Dni Polskich - przedsięwzięcia łączącego sympozjum na temat relacji polsko -rumuńskich na przestrzeni wieków oraz wydarzenia kulturalne.

 

Uroczystości dożynkowe rozpoczęto uroczystą Mszą Św. odprawioną przez kardynała Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego w koncelebrze z biskupem Suczawy oraz księżmi posługującymi wśród zamieszkałych w Rumunii Polaków. Warto dodać, że organizatorzy kultywując dawne tradycje przywieźli dostojników duchownych przed bramę świątyni na bryczce, w asyście barwnie ustrojonej konnicy. Po Mszy św. z udziałem wielu dostojnych gości – parlamentarzystów z Polski i Rumunii, władz konsularnych i samorządowych, oraz licznie zgromadzonej Polonii nastąpił  przemarsz na dziedziniec Domu Polskiego, gdzie poszczególne społeczności zamieszkałych w różnych stronach Rumunii Polaków prezentowały wystawę plonów, oraz własnych specjałów kulinarnych. W części artystycznej odbyły się występy folklorystyczne miejscowych zespołów polonijnych „Mała Pojana” z Pojany Mikulii „Sołonczanka” z Nowego Sołońca. Istotny w niej udział miał „Złoty Potok” z Jelnej, który  występując w charakterze dożynkowego gościa z Polski zaprezentował układ tańców warszawskich, oraz wiązankę pieśni i tańców ludowych z naszego regionu. Obok występów Stowarzyszenie zorganizowało też stoisko z kulinariami,  oraz materiałami i wyrobami promującymi naszą gminę, powiat a także charakterystyczne dla naszego regionu rękodzieło wikliniarskie. Polskie dożynki w Rumunii, to nie tylko święto plonów, ale nade wszystko manifestacja patriotyzmu, pieczołowicie pielęgnowanych od przeszło ponad 200 lat tradycji i mowy w ojczystym języku.

Jadąc na Bukowinę Zespół miał okazję podziwiać piękne pasma dziewiczych Karpat, zaś w drodze powrotnej zapierające dech w piersiach cuda natury, oraz architektoniczne perełki sztuki sakralnej i świeckiej miast i miasteczek Transylwanii.  Rumunia, to kraj pięknych krajobrazów, nieskażonej przyrody i życzliwych ludzi, warty zatem przełamania myślowych stereotypów i odwiedzin.

Zorganizowanie przygotowań, oraz wyjazd odbył się dzięki wsparciu sponsorów i partnerów: Fundacji PZU, Elektrociepłowni Nowa Sarzyna, NBS Stalowa Wola, Gminie i Ośrodkowi Kultury w Nowej Sarzynie, Powiatowi Leżajskiemu.

 

Logowanie

Profil na Facebooku

Statystyki

Użytkowników:
5
Artykułów:
192
Odsłon artykułów:
221714

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.