^Powrót na góre

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


AKTUALNOŚCI

OGŁOSZENIA

CIEKAWOSTKI

ZDJĘCIA

JELNA.EU

{phocagallery view=category|categoryid=35|imageid=906|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|float=right|displayimgrating=0}

Gratuluję objęcia mandatu radnego. Nastąpiło to jednak w trochę nietypowy sposób, po prawie 4 miesiącach od daty wyborów. 

Tak, objąłem mandat w miejsce Pana Andrzeja Rychela, który pełnionej funkcji zastępcy burmistrza nie może łączyć z mandatem radnego powiatu. W tym miejscu chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy na mnie głosowali.

Pod względem liczby uzyskanych głosów byłeś 3 spośród kandydatów na liście, która uzyskała łącznie 2 mandaty. Czy możliwy był wybór bezpośredni?

Patrząc z perspektywy było to bardzo realne. Do drugiego miejsca zabrakło 70 głosów. Wystarczyło je otrzymać z puli głosów nieważnych, bądź oddanych na kandydatów z innych miejscowości, nie wspominając o głosach, których nie oddano z powodu niepójścia do wyborów.

Czy w tym stanie rzeczy czułeś po ogłoszeniu wyników niedosyt?

W moim przekonaniu intensywnie przepracowałem mijającą kadencję. Większość deklaracji wyborczych udało mi się spełnić. Nie byłem, że tak określę społecznym leniem i nie mam poczucia, że jakieś istotne sprawy świadomie zaniedbałem, lub zlekceważyłem. To jest najważniejsze a wynik wyborów trzeba przyjąć z uszanowaniem dla wyborców. Mogę przypuszczać że pewien wpływ na niego miały destrukcyjne działania niektórych osób, ale pomińmy ten temat.

Jakie uprawnienia ma radny powiatu?

Ma dołożyć wszelkich starań, by godnie i rzetelnie dbać o sprawy powiatu. Zalicza się do nich w szczególności: szkolnictwo ponadgimnazjalne, opieka zdrowotna (szpital powiatowy), zarządzanie drogami powiatowymi, placówkami opiekuńczo wychowawczymi (domy pomocy społecznej), wspieranie niepełnosprawnych, przeciwdziałanie bezrobociu i aktywizacja społeczna, funkcjonowanie powiatowej administracji, służb, inspekcji i straży. Realizacja tych powinności ze strony radnego odbywa się poprzez uczestnictwo w komisjach i sesjach rady powiatu, głosowanie w sprawach uchwał i opinii, zgłaszanie wniosków, interwencji, wyrażanie opinii własnych a także stały kontakt z mieszkańcami.

Najbardziej znaczące sukcesy Twoje jako radnego i całej Rady Powiatu ostatniej kadencji to...

Modernizacja drogi powiatowej na odcinku wjazdowym do naszej miejscowości - przypomnę wykonanej 25 lat temu w technologii nakropka, poprawa jakości jej zimowego utrzymania oraz przebudowa drogi w Judaszówce (najbardziej zaniedbanego odcinka w całym powiecie) - to sprawy w zakresie których byłem inicjatorem i wnioskodawcą. Z kolei najważniejsze dokonania Rady Powiatu ubiegłej kadencji to utworzenie centrum nowoczesnych technologii wytwarzania - milowy krok na płaszczyźnie rozwoju szkolnictwa zawodowego, wiele uwagi i środków poświęciliśmy wielozakresowej modernizacji szpitala powiatowego, inwestycjom mostowo – drogowym, właściwemu funkcjonowaniu jednostek powiatowych, powstał „Orlik” dla młodzieży, dofinansowaliśmy rewaloryzację Bazyliki.

Proszę powiedzieć co chciałbyś zaoferować mieszkańcom powiatu, jakie cele stawiasz sobie za priorytetowe.

Absolutnie kluczową kwestią jest funkcjonowanie szpitala powiatowego. Jest to najbliższa mieszkańcom powiatu placówka ratownictwa, pierwszej pomocy medycznej, leczenia pobytowego, oraz poradni specjalistycznych funkcjonująca na podstawie kontraktu z NFZ. Jest to także największy pracodawca w Powiecie. Czynniki te sprawiają że marginalizacja zakresu funkcjonowania szpitala byłaby dla powiatu wręcz katastrofalna. Kolejnym priorytetem jest infrastruktura drogowo – mostowa. Trzeci aspekt to problem ogromnego bezrobocia.

Właśnie, co sądzisz o poziomie bezrobocia w naszym regionie?

Oficjalne przekracza ono 18% i to jest znacznie powyżej średniej wojewódzkiej nie mówiąc o krajowej. Osobiście uważam, że jest to po części skutek braku odpowiedzialności rządzących za własne państwo i społeczeństwo. Dziś wyroby, które produkowali nasi mieszkańcy  sprowadzamy z Chin, Turcji, a używaną odzież z zachodu. Dochodzi do tego konsekwencja wykupienia znaczących na naszym terenie zakładów przez duże zachodnie korporacje. Produkując niegdyś znane w całej Polsce marki wyrobów dziś są one cieniem samych siebie. Całkowicie upadły rodzinne formy gospodarstw rolnych i to w sytuacji, gdy ludzie poszukują  dobrego, ekologicznego wyrobu. W efekcie mamy ponad 5200 zarejestrowanych bezrobotnych do tego kilka tysięcy tych co wyjechali do pracy za granicę i brak perspektyw dla ludzi młodych, często dobrze wykształconych.

Czy Powiat może temu zjawisku przeciwdziałać?

W ograniczonym zakresie. Powiat nie może bowiem zakładów pracy budować, ani wpływać na decyzje prywatnych właścicieli firm istniejących. Z drugiej strony Powiat może a nawet powinien  tworzyć sprzyjające warunki do inwestowania m. innymi poprzez intensywną promocję posiadanych zasobów jak tereny czy hale produkcyjne, szukanie inwestorów, oraz właściwe wykorzystanie instrumentów którymi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy. Mam tu na uwadze przemyślaną politykę rozwoju, opartą po pierwsze na wspieraniu najlepszych pomysłów na działalność gospodarczą, po drugie na pomocy w dalszym rozwoju i zwiększaniu zatrudnienia firmom które osiągnęły sukces gospodarczy, po trzecie zaś umożliwienie przetrwania okresowych trudności firmom, które w ramach wieloletniej działalności dorobiły się wykwalifikowanej kadry i określonego potencjału aktywów. Istotna formą przeciwdziałania bezrobociu jest także kształcenie odpowiadające wymogom rynkowym, chodzi tu głównie o dobrą ofertę zawodową.

Przejdźmy na nasze podwórko. Jaka według Ciebie infrastruktura jest najbardziej potrzebna w Jelnej i w jaki sposób zamierzasz pomóc w jej realizacji?

Krótko mówiąc: drogi, chodniki i kanalizacja. A jeśli chodzi o wsparcie jej realizacji to deklaruję działania na rzecz właściwego utrzymania naszej drogi powiatowej oraz wprowadzenie jej modernizacji do planów inwestycyjnych Starostwa.  W ramach wsparcia inwestycji będących w kompetencji Gminy deklaruję jak dotychczas pełne wsparcie działań sołtysa i radnych służące pozyskaniu środków na ich realizację. Dotychczasowe rezultaty takiego współdziałania przekładają się na widoczne i wymierne efekty inwestycyjne

Jak widzisz szansę na budowę chodnika w Jelnej?

Potrzeba jest ogromna, głównie ze względu na bezpieczeństwo pieszych. Mały kroczek został w tym zakresie uczyniony. Przeznaczyliśmy bowiem określone środki Funduszu Sołeckiego na wykonanie chodnika na odcinku szkoła – droga powiatowa. W szerszym zakresie temat  był poruszony na ostatnim zebraniu przez P. Alfreda Miazgę. Odpowiedź udzielona przez z-cę Burmistrza sprowadza się do stwierdzenia, iż corocznie każda miejscowość realizuje takie czy inne inwestycje, stąd jeśli Jelna uzna, że najpilniejszy jest dla niej chodnik to będziemy go budować. Jest to rozumowanie teoretycznie poprawne, jeśli założyć że wszyscy startują z równego poziomu rozwoju. Nie ma co ukrywać, iż my mamy w tym zakresie znaczne zapóźnienia.

Z czego to wynika?

Otóż kiedy w całej gminie budowano szkoły tzw. 1000 latki my daliśmy sobie zaadoptować na ten cel obiekt przeznaczony pierwotnie pod dom kultury. W efekcie nie mieliśmy ani porządnej szkoły, ani domu kultury i gdy w latach 2002 – 2006 inni budowali drogi my musieliśmy inwestować w budowę nowej szkoły. Ponadto specyficzne metody działania poprzedniego sołtysa i wewnętrzne spory służyły często jako pretekst, by nie uwzględniać nas przy podziale środków z oszczędności w budżecie gminy. W efekcie jesteśmy na gorszej pozycji wyjściowej niż ościenne miejscowości. 

Jak oceniasz współpracę z innymi radnymi, Sołtysem czy Rada Sołecką?

Jeśli chodzi o radnych powiatu, szczególnie nowych to jeszcze za wcześnie na ocenę. Z sołtysem i radą sołecką współpraca układa się bardzo dobrze. Nie znaczy to, że mamy takie same pomysły czy poglądy na dany temat. Dyskutujemy, spieramy się, ale zawsze dochodzimy do wspólnego stanowiska, które jednym głosem prezentujemy na zewnątrz. Nie wszystkie tematy mimo wielu zabiegów sołtysa i naszej pomocy udaje się załatwić i to mówiąc kolokwialnie trzeba wziąć na przysłowiową „klatę”, ale pozytywne efekty zmian w naszej miejscowości widać gołym okiem.

Dziękuję za rozmowę.

 

Logowanie

Profil na Facebooku

Statystyki

Użytkowników:
5
Artykułów:
190
Odsłon artykułów:
220437

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.